Wszystkie końce świata (elegia epoki późnoedwardiańskiej)

konce_kaufman

I
Diuczessa patrzy na podpełzające monstra [+18]

– Już tu są – wyszeptała.

Za oknem dopala się niewypowiedzianie smutny zachód słońca. Wulkaniczny popiół wielkimi płatami opada na karłowate sosny, które porastają strome zbocze sczerniałego, przeoranego lejami wzgórza. Miedzy martwymi pniami majaczą chybotliwe cienie.

Diuczessa opiera się o ścianę. Mruży oczy.

Po jej nagim udzie spływa życiodajna struga spermy. Mętny glut, który z trudem wtacza się na delikatne wypiętrzenie kolana, a następnie skosem ścina łydkę i z impetem trafia na kataraktę kostki, by gęstą kroplą wylądować na zimnej posadzce Blokhauzu nr 9.

Monstra na wzgórzu nabierają kształtów. Chwieją się, zataczają, lecz pozostają nieme, z tępą furią prące naprzód. Zawsze tylko naprzód.

Z ciemnej jamy pokoju wyłania się młody Arped, zblazowany padawan strzaskanego imperium. Zapadła klatka piersiowa, wychudzone łydki, podrażniony, flaczejący już penis.

W izbie pojawiają się dwaj kolejni.

Najpierw Vlad. Przygaszony, nieobecny, ze wzrokiem wbitym w posadzkę. Niespiesznym ruchem ściąga w biodrach skórzany pas. To nie jest jego wieczór. To nawet nie jest jego życie.

Wreszcie – Schlesinger. W wojskowym waciaku, lecz bez spodni. Z erekcją. Nabrzmiałe żyły Hrabiego od godziny tłoczą atomowy ładunek sildenafilu – tutaj wszystko piętrzy się w niecierpliwej gotowości do działania. 300 miligramów, przyjętych wraz z porcją taniego alkoholu, to porcja wystarczająca, by wywołać szał u hipopotama i doprowadzić konia do wymiotów.

Diuczessa podchodzi do okna.

– Czy to się nigdy nie skończy?

Wilgotny penis musnął jej wysklepionych łopatek. Czyjeś dłonie pochwyciły jej duże, ciężkie piersi. Wciąż była podniecona.

– To tylko zwiad – zapewnił głos zza pleców. – Przejdą bokiem. Mamy jeszcze czas. Dużo czasu.

Ale ona myśli już o kimś innym.

II
Johnny Bravo

O kim konkretnie myślała?

To już bez znaczenia. Zginął trzeciego dnia po inwazji. Rozerwany dziąsłami ludzi-durszlaków. Przerobiony na paliwo do żądło-wierteł. Pośmiertnie, mimowolnie, przyczynił się jeszcze do klęski szwadronu królewskich kirasjerów, którzy z szablami ruszyli na czarne tanki.

– Nie mam już siły robić rzeczy – skomentowała Diuczessa, gdy przeczytała o wszystkim w „Der Untergang des Abendlandes”, frontowym tabloidzie dla wycofujących się armii.

III
Wysoki Zamek

W Wysokim Zamku trwa partia szachów. Posępny Prezerwatyw konsekwentnie rozwija obronę sycylijską.

W oddali eksplodują bomby termojądrowe. Impuls elektromagnetyczny gasi ostatnią nadzieję w narodzie.

Lord Prezerwatyw przechodzi na model analogowy. Uśmiecha się.

– Dziękuję Ci, Matko Boska Od Wykupu Niewolników, za ten dzień. I wszystkie następne.

IV
Trzeci Człowiek

Trzeci Człowiek wyłania się z cienia i szybkim krokiem wchodzi do sypialni Księcia Trzech Imion. Pochyla się nad śpiącym. Wkłada kciuk w odbyt. Własny kciuk w Jego odbyt.

Książę Trzech Imion otwiera szeroko oczy. Ciemność przeszkadza mu zidentyfikować intruza, ale rozpoznaje jego wolny, miarowy oddech.

– Nic już nie będzie takie, jakie i tak nie było – słyszy zza pleców.

Zamyka oczy i poddaje się świdrującej mocy kciuka. „Jakie to przyjemne”, myśli i przenosi się w siódmy wymiar.

Nadchodzi krótki czas Trzeciego Człowieka.

V
Troll

Na parującym stosie ludzkich ciał siedzi Paweł Zanik. Monstra wymemłały go dziąsłami, wydłubały oko, ale zostawiły przy życiu.

Wskazał przejście. Został ich Efialtesem.

W nagrodę wydłużyli mu łańcuch.

VI
Ich Majestaty

Z hukiem tysiąca walących się wież nad spowite mgłą równiny Luindoru nadciąga fala uderzeniowa. Łamie cedry i wygładza góry.

W zaciemnionym Pałacu Rady murzyn w karmazynowej liberii redaguje zaproszenia na bal z okazji proklamacji Ostatniego Cesarstwa.

– Poślij jeszcze do Lebencjusza – mówi Głos. – Mieszka teraz w jądrze planety. W kółko ogląda „Mulholland Road”.

– Dokleję drugi znaczek – stwierdza po namyśle murzyn.

VII
Republika

Jest sierpniowa noc roku ostatniego. Poeta pisał: nie ma nic smutniejszego nad widok udręczonej Republiki.

Z tarasu gmachu Żandarmerii Narodowej moderator Maciej Kamiński oddaje z karabinu maszynowego serię do tłumu ciężarnych kobiet, które przyszły po wieczorny przydział cukru trzcinowego.

Zasępiony Albert de Medici deklamuje Schmitta. Carla Schmitta (nie chodzi zatem o tego skoczka, który rywalizował z Adamem Małyszem). Książę Ametyst przypomina kazanie metropolity Iłariona.

– Stare wino lubi młode bukłaki – mówi do Hewreta, która wydłubuje sobie mendoweszki.

Monstra wpełzają na ulice Wolnogradu. Szukają kobiet, które wydadzą na świat nowe pokolenie kalekich szturmowców.

Nordatę jednak oszczędzają. Za bardzo przypomina im dom.

VIII
Podciśnienie [+18]

Ciepły wieczór za linią frontu. Nękana ludzkość zażywa ostatnich chwil przyjemności.

Kanclerz Asketil jest w szampańskim nastroju. Rozsiadł się wygodnie na tylnym siedzeniu rządowej limuzyny i zsunął spodnie. Miejska kurewka za chwilę przystąpi do działania. Stojący przy aucie prefekt uważnie wertuje książeczkę zdrowia prostytutki. Szuka nieuleczalnych przypadłości. „Czysta, ale nie ryzykowałbym w kuciapę”, komentuje, a na potwierdzenie unosi kciuk. „Tylko bez gryzienia”, mówi do dziewczyny, która siada obok kanclerza.

– Sssij, ssaj. Ssij, ssaj – niecierpliwi się hrabia Asketil.

Dziewczyna puszcza oko i delikatnym ruchem odgarnia na bok włosy. Czuć od niej aceton.

– Ciągnij pałę, teutońska kurwo!

Kanclerz odrzuca głowę w tył i przymyka powieki. Jego głos jest niski i ciepły. Dokładnie taki, jaki swoim czytelnikom doradza redakcja poczytnego „Der Arbeiter”. Tak dokonuje się konserwatywna kontrrewolucja. A jeśli dziwka nie słucha – pasem przez głowę. Pasem z mosiężną sprzączką.

– Pochodzę z Saudade – śmieje się kurewka i strząsa ze stanika pył wulkaniczny.

Asketil odsuwa dziewczynę na bok. Nie ma serca. Nie z krajanką. Przecież to nie jest jakiś mikser czy prostownica. Jest zły na prefekta. Fatalne przeoczenie. Fatalne.

– No to w kakao – mówi po chwili namysłu. Z kieszeni wyciąga kolejny banknot.

Dziewczyna zmienia pozycję i zsuwa majtki. Dłońmi rozwiera pośladki. Asketil wchodzi w nią bez przygotowania. Na sucho. „Do dupy z otarciami”, myśli i gratuluje sobie udanej gry słownej. „Mózgownica wciąż pracuje”.

Eksplozja. Strzały z broni maszynowej. Ryk przerażonych mężczyzn. Jakaś potworna siła rozrywa drzwi limuzyny. Monstra wyciągają kurwę na zewnątrz, niestety razem z penisem kanclerza. Wszystkiemu winne podciśnienie, jakie wytworzyło się w dupie prostytutki. Zawinił bąbel powietrza.

Kanclerz zostaje sam. Broczy krwią. Nic z tego nie rozumie.

IX
Triglav

Monstra zajmują wyspiarski Hasseland i organizują tam montażownię żądło-wierteł.

De Zaym, spętany i zakneblowany, leży bez ruchu w płytkim wagoniku, który z łoskotem wzuwa się w otchłań pieca krematoryjnego. W klapie marynarki ukrył zdjęcie z Morthensenem.

Monstra aranżują improwizowany pogrzeb. Liczą na przybycie Zermatta, o którym słyszeli dużo dobrego. Redaktor się jednak nie pojawia.

X
Hans

Krzysztof Hans organizuje nowy konkurs muzyczny, w którym trzeba naśladować mowę zwierząt. Gładko wchodzi w rolę indora. Wygrywa po dogrywce, dystansując bizona i mewę.

Zaintrygowane monstra zabierają go do kwatery głównej. Przeprowadzają badania. Niektóre są raczej bolesne. Krzysztof nie oponuje. Chce jednak wiedzieć, czy otrzyma dodatkowe punkty.

Monstra utwierdzają się w przekonaniu o słuszności podjętej decyzji.

XI
Skarland

Niespokojny Karol III przenosi stolicę z Toledo do Walencji, a potem z Walencji do siebie na strych. Eryguje nową katedrę i wydaje trzy pilne dekrety w sprawie przenosin narracji państwowej z XVII prosto w wiek XXV. Ze słonecznej Hiszpanii na pokład rozjarzonego diodami USS Enterprise. Zakłada niebiesko-różowy uniform z poliestru.

W ten sposób wchodzi w posiadanie nowych technologii, niedostępnych zachodnim mocarstwom. Zadowolony z siebie, wychodzi na pałacowy taras. Zapala papierosa. Chłonie energię chmury radioaktywnej.

W drodze powrotnej do sypialni oddaje strumień brązowego moczu.

XII
Syzyf

W skytyjskiej tajdze Ivo Karakachanow organizuje szkółkę dla wiejskich biedulek. Przygarnia, przytula, częstuje wywarem z mchów i porostów. Na ścianie wiesza mapę świata, tuż nad nią podniszczone zdjęcia brodatych liderów ludzkości. Plan jest ambitny: wydobyć te dzieci z mroku dziejów, uchronić przed plugastwem miasta. Dać szansę. Dlatego nie zamierza tolerować smartfonów i prześwitujących bluzek. Młode piersi powinny pęcznieć i twardnieć w ciemności, drażnione podszyciem lnianych kamizelek.

Zaczyna od Wandejskiego Czerwca. Otwiera usta, ale biedulki go nie słyszą. Nad ośnieżoną Skytją eksploduje bomba wodorowa: ognista kula zalewa wyspę mlecznym światłem.

W swej nieskończonej mądrości Bóg pozwala, by Ivo zobaczył, jak biedulki wtapiają się w kamienną podłogę. Następnie zabiera go na Górę i mianuje prorokiem.

XIII
Cud

Na skraju dróg baron de Senancour zanosi modły do świętego. Kleczy pod zdekapitowaną figurą.

Monstra widzą to i odchodzą. W bezgłowej figurze rozpoznają swego dawnego wodza.

XIV
Wklęsły kurhan

Chan Kubilaj ustawia swoich dzielnych Mongołów w dwuszeregu. Nakazuje im wykopać tunel do jądra ziemi, ale zabrania wchodzić do środka. Rekwiruje paszporty. Tylko on może, on jedyny, dumny i odporny. Inaczej zdezerterują. Rozpierzchną się. Dadzą się podejść.

Nie wie jeszcze, że monstra już tam są. Nie wie nawet, że monstra już wmieszały się w dwuszereg jego dzielnych Mongołów.

XV
„Żołnierze wyklęci”

W rocznicę pierwszej emisji „Obcego: Ósmy pasażer Nostromo” hrabia Auksencjusz i sir Markocjusz kochają się na stogu siana.

Dosięga ich jęzor miotacza ognia zgorszonego pułku scholandzkiego. Chowają ich w bezimiennym grobie.

XVI
Książę naszych serc

Samotny książę Witt cwałuje na koniu. Wiezie z Ekorre ostatni rozkaz dla wycofującej się armii. W głowie układa sobie przemówienie godne króla Theodena na równinie Pelennoru. Z okrzykiem wjeżdża w rozgotowaną chmurę piroklastyczną.

Mięso odchodzi od kości.

XVII
Powrót do blokhauzu

Vlad ostatecznie utwierdza się w przekonaniu, że prawdziwe życie jest gdzie indziej. Wstrzykuje sobie w prącie amatorski roztwór. Nerki wysiadają jako pierwsze.

Zasypia na zaślinionej poduszce.

Monstra już tu są. Diuczessa siedzi na krawędzi łóżka. Spożywa batonik.

– Czy to się nigdy nie skończy?

O Autorze
Angus Kaufman obywatel Dreamlandu, przedstawiciel brutalizmu pornorealistycznego; zwykły cwel, choć zarazem cichy tytan pracy

73 myśli na temat “Wszystkie końce świata (elegia epoki późnoedwardiańskiej)

 1. Beverage sufficient drinking water to stay hydrated and nutritional supplement your bowels.
  Much softer feces can alleviate or avoid hemorrhoids by resulting in less stress.You may consume straightforward fruits,
  like papaya or watermelon, and papaya to assist soften your stool.
  Vegetables like okra and cabbage can also help your bowel movements.

  Drink lots of water throughout the day to increase the consequences.

 2. GrowthВar supply a free 5-day trial, after which you will be charged ρrimarily based on tһe
  plan you select. They do have a trial provide ($7 for seven days)
  on their Lite and Cust᧐mary subscription plans. Long Tail Pro іs a premium tool
  ɑnd does provide a 7-day fгee trial (subscription to be
  cancelleԀ before seven days). Thіs keyworⅾ instrument soⅼely allows a handful
  of free seаrches. Search engine оptimisation Powersuite affords a ⅼimited free tier,
  together with tԝo fuⅼl-featured рremium plans.
  If you’re on the lookout for a comprehensive possibility, Search engine оptіmisation Powersuite is
  аmong the best instruments for key pһrase research.
  Which one of tһese finest key phrase analysis instruments is best for you?

  The benefits of key phrase research cannot be understated,
  and the choices you just learn vіа are some of the
  peгfect kеyworԁ analysis instruments you can currently discover within the Website positioning
  marketplace.

  Feel free to visit my blog post … how to choose google advertising specialist (HEB)

 3. Lots of people with apple iphones use Safari or Snail
  mail a good deal with no knowledge of the way to save photos from the internet browser.
  Just touch the graphic that you wish to hold and save for a
  couple of seconds. A menus will turn up after that time period prompting you
  an method to conserve.

 4. F-1 (ASYMMETRIC)SUV XL UltraGrip Excessive EAG.
  F-1 (ASYMMETRIC) 3 XL FP EFFICIENTGRIP XL AO ROF EAG. F-1 ASYMMETRIC three FP SUV EFFICIENTGRIP FP
  Ultra GRIP PERF G1 SUV UG Performance 2 UG ICE G1 SUV
  EAG. SUV UltraGrip Ice Arctic EXCELLENCE XL UltraGrip
  Ice Arctic SUV Wrangler AT/R Wrangler AT/SA Wrangler HP All Weather Wrangler UltraGrip Extremely Grip Ice Arctic Eagle NCT 5 Asymmetric
  Eagle F1 GS-D3 ROF Wrangler Silentarmor EFFIGRIP PERF MO ROF VEC 4SEASONS XL AO AU2 EFFICIENTGRIP SUV HO
  VEC 4SEASONS XL Cargo G26 Cargo Vector 2 Eagle
  LS-2 EFFICIENTGRIP OptiGrip UltraGrip 9 UltraGrip Ice 2 Eagle RS-A2 EFFIGRIP COMPACT XL Eagle RS-A EFFIGRIP PERF
  XL CARGO VECTOR2 EAG. EAG. F-1 (ASYMMETRIC) 3 SUV AR DuraMax Wrangler MT/R UG Efficiency G1 FP UG 8 Performance
  MS XL MO ROF UG ICE SUV G1 XL FP UG ICE 2 MS XL
  FP UG eight Performance MS UG 9 MS UG Performance G1 SUV XL FP UG eight Efficiency MS XL ROF FP UG 8 Performance
  ROF EFFICIENTGRIP ROF MO XL CCargo UG 2 Cargo UG 2 EAG.

 5. Cement, water and numerous chemical additives are fed to the corresponding dispensers the place they are weighted
  according to the system specified in the automation system.

  Giant loading width of the bunkers – 3.5 meters The conveyor is geared up
  with a chevron belt and a lined drum, an anti-slip and self-cleansing system.
  Power conveyor drive 18.5 kW. С помощью
  системы автоматизации «ПА
  3.0» можно управлять бетонным заводом, в ручном и полуавтоматическом режиме работы,
  используемых для отладки оборудования
  и отработки рецептов выпускаемой продукции.
  Это быстромонтируемые РБУ, не требующие подготовки высокопрочной
  поверхности для его установки, а также с возможностью
  установки рамного шасси для более мобильной эксплуатации.
  Занимает не более двух
  часов! Устанавливается на открытой площадке, на любую плотную
  поверхность без подготовки, или любом помещении с высотой потолка не менее 9,5 метров.
  Парольная защита разных уровней доступа и функция создания ежедневного отчета на USB накопитель в базовой комплектации.
  Смесь из всех компонентов перемешивается в двухвальном бетоносмесителе в
  течение определенного времени и в виде бетонораствора подается
  через сливной затвор смесителя.

 6. I’m not sure where you’re getting your information, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 7. Shuttle works may help increase stamina and
  enhance your capacity to cease swiftly. Begin in the target collection, then run to the 10
  backyard range and touch the line along with your fingertips.

  Go rear and faucet the target collection. Do these every day to further improve your abilities each and every day and after that notice the way you boost.

 8. Learn how to recognize the activates your eczema. It might be a certain detergent, fragrance
  or cleaning soap you utilize, or connection with certain fabrics could possibly be the cause.
  Pressure or perspiration may also be to pin the blame on. When you figure out what your triggers are, keep away
  from them the most effective you may.

 9. I am not sure where you’re getting your information,
  but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for great information I was looking for this
  info for my mission.

 10. There is not even a web page with data about them, how they
  came to be and many others. This is not a problem per sé, however may turn out to be if added to different ‘‘symptoms” of a scammy webpage. The truth is, alongside an interesting Welcome Bonus and the VIP Program, there are other bonuses which could possibly be price checking. However, there is an choice for Android users to have a Bons casino cellular app through an APK (Android Software
  Package deal). A minimum of, such app shouldn’t be accessible
  on the frequent Play Retailer, for Android customers, or Apple Retailer, for iOs users.

  To use it you’ll have to obtain your favorite APK downloader, the
  one you choose, and it will work as a Play Store. You’ll have to enter
  the code on the website the place it asks you to, so remember to have your telephone and e mail box at hand.
  If you are in search of a place during which you might have all the pieces, ranging from sports activities and esports betting, to on line casino games to reside sellers, you have got come to the suitable webpage.

 11. In 2021, The Guardian reported that the Los Angeles Police
  Division had examined Voyager’s social media surveillance instruments in 2019.
  The corporate is said to have advised the department that police may
  use the software program to track the accounts of a suspect’s mates on social media, and that the system could predict crimes before
  they took place by making assumptions about a
  person’s activity. I know my place as I might they need to do
  theirs. Final November, the Irish Knowledge Protection Fee fined the company €265 million ($277 million) for failing to stop unhealthy
  actors from acquiring hundreds of thousands of individuals’s cellphone numbers and
  different knowledge, which were printed elsewhere online.
  In 2021, it sued a person for allegedly scraping
  information on more than 178 million customers. Meta has filed a lawsuit against Voyager Labs,
  which it has accused of creating tens of 1000’s of pretend accounts to scrape data from more than 600,000 Facebook customers’ profiles.

  Knowledge scraping is an issue that Meta has to take severely.

  my homepage comment-45328

 12. Cօaches on the lower finish of that spectrum, the bottom 10%
  to be precise, make roughly $27,000 a yr, whiⅼe the higheѕt 10%
  makes $66,000. Nutritioniѕts on the lower finish of that speсtгᥙm,
  the undersіde 10% to be pгeciѕe, make roughly $30,000 a year, whereas the highest 10%
  makes $80,000. Wellneѕs coaches on the decrease finish of that spectrum, tһe underside 10% to be exact, make roughⅼy $25,000 a yr, while the top 10% makes $62,000.
  In resρonse to ɑ 2021 Hеalth Coaching Maгket Report, well being coaches earn about $50,000 to $100,000 per 12 months which
  is ɑbout $25 to $100 per hour. The estimated whole pay for a Integrative Health
  Coach is $89,913 per 12 months within the United States area, with a median salary of $65,798 per yeɑr.
  A distinct metriⅽ, meⅾian wage, represents the determine in the
  miⅾst օf alⅼ jobs in the U. Individսal pay rateѕ will, of courѕe, гange depending on the ϳob, division, location, as ᴡell as the іndividual expertise and schoоling of …

  Also visit my web sіte – https://www.setwingroup.com/?p=353035

 13. We lastly heard him cry and with that he was introduced back to us to cuddle and meet correctly for the primary time.
  Rachel Scott, prosecuting, told the listening to that the 16-year-previous woman had
  finished work late in the night and was walking by Paragon Interchange, in Hull city centre, to satisfy her mother, who was due to select her up.
  She additionally mentioned that now she is basically ‚comfortable to name myself mum’ and ‚step
  into that role’ after mourning who she was earlier than falling pregnant.

  Noor Ibrahim approached her and requested her, „The place have you been?” She mentioned that she had
  been at work and he requested her „if she had been with anyone”,
  to which she answered innocently and said she was waiting for her mother
  to pick her up. The lady’s mom obtained out of the car and approached the man and took pictures of him on her cell phone.

  The former Love Island star, 29, revealed that she was two days overdue and her midwife had beneficial ‚The Miles Circuit’
  which is a collection of positions to carry for half an hour every to assist
  bring on labour and noticed her have her first contractions soon after.

  my website :: comment-2114753

 14. That means they do not know when it is proper to cite a supply, and when it’s
  Okay not to make use of a quotation. So how do you know when you do not need to cite a source?
  What the instructor means when she/he tells you to make use of
  info is that you could again up your claims with some
  proof that helps your claims (sources). This may sound straightforward, but it’s really powerful sometimes to know when you might want to again up a statement with proof and when it is ok to depart a press release unsupported.
  You should use proof (citations) any time you make a declare
  that isn’t primarily based on a well-known reality
  or widespread information. You make a selected declare that isn’t frequent
  information just like the Indian Ocean is the youngest of the world’s major
  oceans. You make a particular claim that might be challenged–like London is the foggiest
  city on the earth.

  Feel free to surf to my web page: comment-19090

 15. Получение SMS интернет позволяет бездумно выбить заезжий дом телефонов на пробы SMS на всевозможных приложениях (а) также сайтах.
  Вы можете использовать что ни попало микроколичество временных номеров и еще приобретать другое численность SMS.
  Виртуальные подворье во (избежание SMS выжны пользу кого прохождения регистрации и еще
  доказательства личности.
  Как сэр намыть бабок провизорный финт ушами телефона?
  4.два Как подкалымить воображаемый номер он-лайн в (видах регистрации на сайтиках-сервисах!
  Вы сможете отдать предпочтение государство, выкарабкать интеримарный художество равно занять его с целью разных целей.
  Благодаря нему Вы оставите собственную неназванность в силок
  равно зафиксируетесь повсяместь,
  иде иметь планы. Вы приобретаете проход буква этому веб-сайту, да вам должны применять один лишь из опубликованных номеров, дешевых зли любой местности, они постоянно видоизменяются, в связи с этим при необходимости вас следует реконструировать его.
  Вы можете активировать страничку Вконтакте, Одноклассниках, Steam,
  Avito, Tinder равным образом т.буква.

  в надежде подмолотить подступ для угаданным он-лайн-платформам,
  они заламывают сундук нумер телефонного аппарата.
  Все, как вы надобно вылепить, данное пожениться (а) также срубить бабок впуск.
  Ant. выход. опричь того, приложение этих порталов ответить головой вас колоссальную конфиденциальность вашего телефонного постоялый
  двор, предотвращая посещение для
  нему третьих рыл.

  my blog post – https://www.kremlinrus.ru/article/177/133531/

 16. I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking
  for. Do you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on most of
  the subjects you write regarding here. Again, awesome web site!

  Take a look at my site; w88

 17. Une plateforme jackpot city casino canada a
  mis en place une « roue de Une Fortune » à faire tourner tous les jours
  pour obtenir des bonus gratuits une fois dont vous avez utilisé
  votre bonus de bienvenue. 👉 Cliquez concernant Une « roue des bonus »
  par La barre de navigation qui ouvrira Une roue des bonus avec l’option « Spin » en bas.
  Vérifiez-le à chaque fois dont vous vous connectez
  pour profiter au maximum de cette roue des bonus. Une fois votre retrait validé, les conseillers Jackpotcity ont
  jusqu’à 48 heures pour approuver votre demande puis comptez quelques jours supplémentaires pour obtenir vos profits selon C’est maintenant la
  méthode de paiement dont vous avez choisi. Ces tournois vous permettent d’obtenir de nouvelles chances de maximiser vos gains.
  Ces certifications prouvent dont non seulement vos données seront en sécurité lorsque vous jouerez concernant ce casino,
  mais que vous aurez également une chance équitable de gagner à l’un des jeux
  proposés.

  my blog :: https://www.kickstarter.com/profile/1061762248/about

 18. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could
  add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

 19. In November 2021 Chau was arrested in Macau after China’s Public Safety Bureau mentioned
  he ‚had formed a cross-border criminal group’ and
  arrange overseas gambling operations illegally targeting Chinese language
  gamblers. The All-Celebration Parliamentary Group (APPG)
  for Gambling Harm has told the MoS they are going to launch an inquiry until the Premier League and the Gambling Fee, which regulates TGP, provide passable solutions about these obvious hyperlinks.
  TGP Europe, which is licensed by the Gambling Commission,
  is part of a community of related Manx companies together with TGP Holdings and
  Xela Holdings, however its ultimate possession is unknown. One lengthy-time trade
  insider claimed that the Asian-dealing with betting
  brands in partnership with Premier League clubs who
  use TGP to build and run their UK-facing websites ‚aren’t actually a lot concerned with UK
  prospects utilizing their sites’. The Premier League
  are facing calls from MPs to research hyperlinks between a recently jailed Chinese
  billionaire with ties to criminal triad gangs, and a British tech firm working with many clubs’ Asian betting companions.

 20. Homeowners ought to try to maintain the period options of
  their home to maintain its value, and bear in mind
  that seen green installations may be unattractive to some buyers.
  Adam Hesse, at Aston Mead estate company in Surrey, says:
  ‘Solar panels are inclined to delay buyers. Mr Restell says:
  ‘The previous owners installed a ground source heat pump, which extracts heat from the bottom and runs on minimal electricity prices.
  This is repaid through the savings made on your energy bills, and the mortgage is attached
  to your own home so any new owners would be accountable for repayments.
  Do you want to avoid wasting the planet or just decrease your energy bills?
  Stephen O’Hara, at the Property & Power Professional Affiliation, says:
  ‘Ensure that your loft insulation is a minimum of 270
  mm thick. James Alcock, at TheGreenAge, which gives power effectivity home assessments, says: ‘It is comparatively simple
  to spice up your own home from G to E or E to D with
  higher heating and insulation.

 21. Употребляя Ваш алкогольный напиток мыслящий тростник, железно помянет Вас также расценит
  Ваш инам. Срочная также стремительная доставка алкоголя
  в Москве постоянно такой безобидная равным образом подходящая помощь, способная освободить Вас с неудобств вместе с отыскиванием маркетам да деликатностей современности.
  Если у Вас затеются колебания, ведь Вы всякий час
  сможете по-своему расследовать акциз подле курьере через дополнение.
  Попробовав раз нашу доставку, Вы в самое яблочко останетесь небольшой нами возьми
  денно и нощно. Наши рассыльные доставят (дурманящее после тридцать
  секунд, в каком месте желание Вы
  неважный (=маловажный) обнаруживались.
  Клиенты самочки принимают решение экой горючка купюр.
  Купить шатун близ большущем хотении
  дозволяется буквально где хочешь а также денно и нощно,
  однако вращаются эпизоды, когда-либо переться буква галантерея немыслимо.
  Мы не столько закупаем престижное топливо, но
  и выслеживаем вслед за соотношением полных соглашений его сохранения.
  то есть такое непрочная служительница, а дернуть любите на (большой
  (палец) коньячок река спотыкач.
  Молодежь в эту пору в такой же мере любите
  эпохальный мужской йогурт имеющий
  признание маркий. Меню спиртных напитков
  буква нашем каталоге складывается из паче 200 названий, средь коию для (вида пользующийся признанием марки равным образом бренды,
  таким (образом и поболее
  неповторимый шатун.

  Here is my web-site – https://100grammchik-moskva.ru

 22. Find out how to earn money from cell with GAMEE? This roulette may give prizes in money or tickets.
  At this time there are a lot of video games that give income to their users, you might not
  turn out to be a millionaire with them, but an extra revenue for daily bills is always good.
  The games are action, puzzle, adventure, racing, missions, arcade,
  preventing, daily roulette, jackpots and more.
  These video games allow you to earn tickets and then redeem them.
  You earn 10% of all of the tickets that the referrals win. Another way that Gamee app permits you to win tickets
  and actual cash is thru a invitations system. This app has greater than eighty video games in it that enable users to win actual money.
  It cannot even criticize the application’s criticism
  and publicize the actual aim and intent of the undertaking.
  Among the many video games you’ll find are the classics and the current ones,
  in addition to games with a number of members.

 23. You have actually got a couple of mins to construct a chain to defeat 2048 cupcakes. As well as while it may be alluring to toss your head back in the sand and also allow your video game play out, the fact is, you can win the video game if you comply with some standard guidelines. These include analyzing each action, and making use of the suitable tactics. If you do, you’ll be on your means to success in no time, http://sqworl.com/ilt1l1.

 24. Commonly, it could be bought from academic departments, shops, and markets, but in some
  cases, it is created by teachers, professors, and educators.
  In conclusion, it can be created and bought cheaply,
  matching their financial sources. Additionally, you may
  make of these supplies virtually for any
  subjects the place it turns into suitable for overseas
  languages, psychological terms, English vocabulary, and history courses.
  In any other case, creating their own supplies through index playing
  cards with specific dimensions is useful. Flash playing cards are glorious reminiscence aid materials that assist schoolchildren in shortly comprehending new issues.
  As a result of shuffling those materials is acquirable, it bans them
  from recollecting the sequence of some solutions.
  Others have included shades to these materials
  through the use of markers, chalks, coloured pencils, and paints
  the place stickers, felt, and glitters are added afterwards.

  Likewise, it has been declared that extra digital and sophisticated based objects are
  more excellent to assist with their training.

 25. One of many parents, in fact, had attempted
  to place a restraining order towards Fabbio-Hammelberg’s husband, stopping him from
  coming to the studio because she has three youngsters who
  take courses at the middle, and feared for his or her security.
  She wished to be all the pieces this place was,’ George stated.
  George stated he was unaware of the affair that was happening at his heart
  till an nameless supply came forward. The affair
  between Fabbio-Hamelburg and the karate instructor started in 2019 when she took
  up martial arts at the center during a special Mother’s Day class.
  The lady’s husband threatened the business after he discovered of his wife’s affair together with her karate instructor.
  The proprietor of a long Island karate studio has defended his determination to ban his karate obsessed pupil trainee.
  Fabbio-Hamelburg was a volunteer and trainee at the studio whose younger sons also went to.
  He mentioned the husband who knew about his spouse’s infidelity came to the studio quite a few occasions.

  Here is my website – xxxx.casa

 26. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think
  I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 27. Asked why Mr Harra’s feedback weren’t evidence enough to
  sack Mr Zahawi, the Prime Minister told broadcasters:
  „I’m not going to pre-decide the outcome of the investigation, it’s vital that the independent adviser is able to do his work. It comes amid speculation that the work of the independent adviser could possibly be completed in a matter of days, or at most just a few weeks. Nadhim Zahawi has authorised HM Revenue & Customs to cross details of his tax affairs to the Prime Minister’s ethics adviser – who is investigating if he broke the foundations for ministers – as Rishi Sunak continued to resist calls to sack him. „But the excellent news is that
  we will, in round, it appears like, 10 days’ time or thereabouts, hear from the ethics adviser,
  who will report to the Prime Minister. Every week ago, Mr Sunak
  told Prime Minister’s Questions that Mr Zahawi had addressed the fiasco
  „in full”. The Prime Minister instructed MPs on Wednesday
  that it would have been „politically expedient” to sack Mr Zahawi but that he needed to keep on with „due process” before acting.

  My web blog – comment-1511016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *